طلا ، جواهر ، سنگ‌های قیمتی
بازگشت

مقدمه‌ی آشنایی با سنگ‌های جواهر


متن زیر بخشی از کتاب آشنایی با سنگ‌های جواهر نوشته‌ی سید عبدالرضا مفاخریان می‌باشد
برای خرید این کتاب می‌توانید به گالری مفاخریان مراجعه فرمایید
 هرگونه کپی‌برداری از این مطالب بدون کسب اجازه‌ی نویسنده‌ی کتاب، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی‌ست


مقدمه‌ای بر جواهر شناسی:
نگین های جواهر ، مجموعه‌ای از کانی‌های طبیعی ، سنگ‌ها ، شبه کانی یا شبه سنگ‌ها و فسیل‌های قیمتی و نیمه قیمتی با منشاء معدنی یا غیر معدنی است؛ که از جمال و دلربایی بسیاری برخوردار بوده و مقبولیت عام دارند.
تحقیق پیرامون نگین‌های جواهر ، از جهات مختلف قابل مطالعه و بررسی است . کانی شناسی علمی ، در دو شاخه ی اکتشاف و استخراج ، غیر از مشاهدات ظاهری به عناصر سازنده ( ترکیب شیمیایی ) ، ساختار تبلور ( کریستالوگرافی ) و خواص اُپتیکی یا میکروسکوپی نگین‌ها توجه نموده و به دنبال کاربردهای جدیدی برای آن‌ها در صنعت می‌گردد و تاریخ کانی‌ شناسی نقطه نظرهای دانشمندان گذشته را مورد مطالعه قرار میدهد. کانی شناسی اجتماعی نیز ، جایگاه کانی‌های جواهر را در فرهنگ و باورهای ملـل بررسی نموده به نقل آثار معنوی آن می‌پردازد.

در این مجموعه کوشیده‌ایم تا با ارائه‌ی اطلاعات فنی و مطالبی درباره‌ی کانی شناسی علمی ، با استفاده از عکس‌های واقعی از گوهرها ، ضمن بیان مختصری از نظریات گذشتگان درباره ی کانی‌های مهم ؛ صرف نظر از قضاوت در مورد درستی یا نادرستی مطالب مطرح شده درباره‌ی خواص درمانی یا آثار روحانی جواهرات ؛ گامی در جهت بالابردن اطلاعات علاقه‌مندان به جواهرات برداریم .
با توجه به گستردگی مطالب ، موضوعات مرتبط با نگین‌های جواهر ، می‌توانند به تنهایی مقاله‌ای مستقل باشند ؛ پس بدیهی است که این اقدام اولین گام نبوده و آخرین گام نیز نخواهد بود و این دفتر با همه‌ی کاستی‌هایش ، ما و سایرعلاقه‌مندان را از مطالعه و تحقیق بیشتر بی‌نیاز نخواهد کرد.

 

مقبولیت سنگ‌های جواهر:
کم نظیر بودن رنگ‌ها ، در نگین‌های اصیل و قیمتی و تنوع ، درخشندگی و جذابیت بی‌مانند آن‌ها ، توجه عموم را به خود جلب نموده است. به طوری که بسیاری از مردم غیر از بهره‌مندی از دل‌فریبی و زیبایی افسون کننده‌ی جواهرات و به کارگیری آنها در زینت‌آلات خویش برای هر یک ارزش و قداست خاصی قائل شده اند. نقش جواهرات در فرهنگ ملی و باورهای مذهبی ملل ، جایگاه ویژه‌ای دارد. هر قومی با ذوق و علاقه‌ی بسیار و استفاده از هنر و ابتکار خود ، از گوهرهای گرانبها برای تزیین کاخ‌ها یا عبادتگاه ها و ساخت تمثال قدیسین استفاده کرده‌اند.


جواهر خمسه و جواهر اثنی عشر:
کانی شناسی همچون سایر علوم به شناخت تعداد معدودی از کانی‌های اصلی و مشخص که به جواهر پنجگانه یا هفت جواهر و ده یا دوازده جواهر شهرت داشتند می‌پرداخت ؛ که عبارت بودند از : الماس ، زمرد ، نیلم ( یاقوت کبود ) ، یاقوت سرخ ، یشم ، فیروزه ، عقیق ، دُر ، لاجورد ، حدید ، کهربا ، مرجان و مروارید . برای این جواهرات ؛ خواص ، آثار و ویژگی های خاصی ذکر شده و سایر کانی‌ها خواه به دلیل زیبایی و خواه به دلیل خواص و آثاری که برای آن ها قائل بودند زیر مجموعه‌ی کانی‌های اصلی واقع می‌شدند . یا از شبه جواهرات اصلی به حساب می‌آمدند.

آمیختگی علم کانی شناسی با اعتقادات مذهبی و باور‌های بومی ملل ، به آن جایگاه ویژه‌ای بخشیده است. به طوری که هر قومی کوشیده تا با ذکر خواصی ویژه ارزش آن را تثبیت کند . یا برای ارج نهادن به آنچه مورد احترامش می‌باشد از سنگ‌های جواهر استفاده کند. در قدیم بسیاری از الواح مقدس بر روی سنگ‌های لاجورد ، یشم یا عقیق حک می‌شد. ظاهراً آیات ده فرمان بر لوحی از یشم یا لاجورد حک شده بود. در مصر باستان ، هند و چین هنرمندان تمثال رب النوع‌ها را از سنگ یشم یا عقیق حجاری می‌کردند . گفته اند بـُت بزرگ مکه در عصر جاهلیت را از عقیق یک‌پارچه تراشیده بودند . استفاده از جواهر و سنگ‌های قیمتی به منظور دفع شر شیاطین ، یا جذب خیر و کسب حمایت نیروهای نامرئی مورد توجه بود . به همین دلیل تاریخ کانی شناسی با ذکر عجایب افسانه‌ای و آثار خارق العاده‌ای از سنگ‌های جواهر همراه است .
بنابر روایتی از تورات ، قوم بنی اسرائیل در سفر چهل ساله‌ی خود با پیامبرشان تعدادی از سنگ‌های قیمتی را با خود همراه داشتند تا از خواص آن بهره مند شوند و به سبب آثار آن از گزند حوادث در اَمان بمانند.
در فرهنگ اسلامی ، استفاده از انگشتر با نگین‌های عقیق ، دُر ، یاقوت ، زبرجد ، زمرد و فیروزه سنتی رایج و پسندیده است . و همچنین برای برخی از نگین‌ها ، خصوصیات ویژه‌ای ذکر کرده‌اند.


طبایع اربعه و سنگ‌های جواهر:
تفسیر دیگری که برای استفاده از سنگ‌های جواهر ارائه می‌شد، بر اساس تقسیمات طبایع اربعه بود، یعنی : آتش ، خاک ، هوا و آب
صاحبان این نظریه ، معتقد بودند که هر کس دارای طبعی است که از آغاز تولد ، تحت نفوذ آن طبع قرار دارد . پس برای استفاده از هر چیزی باید طبیعتی را انتخاب کند که با وجه غالب طبع خودش تناسب داشته باشد. تا با اتحاد با آن به اعتدال برسد . و چون بر‌این باور بودند که تأثیرات مورد انتظار در سنگ‌های جواهر ، بیشتر از حد معمول موجود است ؛ به سنگ‌های قیمتی یا شبه سنگ‌ها بیشتر توجه می‌شد.
اهل تنجیم نیز به ارتباط طبایع چهارگانه و ستارگان به ویزه صورت‌های فلکی معتقد بودند . در این نگرش ، هر یک از گوهرها ، بر اساس تقسیمات عناصر اربعه با ویژگی‌های مخصوصی در ارتباط با صورت‌های فلکی هر برج ، برای متولدین خاصی برگزیده شده اند که با طبیعت آنان سازگار تر است. (برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به بخش سنگ های ماه تولد)


سنگ‌های جواهر و خاصیت دفع و جذب انرژی‌ها:
عموماً سنگ‌های جواهر را دارای دو خاصیت جذب و دفع می‌دانند. یکی جذب نیروهای طیف مثبت و دیگری دفع نیروهای طیف منفی . بنابر این تقسیم بندی ، سنگ‌هایی که وجه همگرایی در آن‌ها قوی‌تر باشد ، سنگ‌های جاذب می‌نامند . این سنگ‌ها ، دارای قدرت بیشتری در جذب انرژی‌های مثبت‌اند ؛ مثل یاقوت . و آن دسته از سنگ‌ها که وجه واگرایی آن‌ها بیشتر باشد ، سنگ‌های دافع نامیده می‌شوند . این سنگ‌ها ، دارای قدرت بیشتری در دفع نیروهای منفی هستند ؛ همچون دُر ها . گروهی از سنگ‌ها نیز دارای قدرت جذب و دفع تقریباً یکسانند. مثل عقیق‌ها.

متن فوق بخشی از کتاب آشنایی با سنگ‌های جواهر نوشته‌ی سید عبدالرضا مفاخریان می‌باشد
برای خرید این کتاب می‌توانید به گالری مفاخریان مراجعه فرمایید
 هرگونه کپی‌برداری از این مطالب بدون کسب اجازه‌ی نویسنده‌ی کتاب، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی‌ست