طلا ، جواهر ، سنگ‌های قیمتی
بازگشت

آثار درمانی و روحانی سنگ‌های جواهر


متن زیر بخشی از کتاب آشنایی با سنگ‌های جواهر نوشته‌ی سید عبدالرضا مفاخریان می‌باشد
برای خرید این کتاب می‌توانید به گالری مفاخریان مراجعه فرمایید
 هرگونه کپی‌برداری از این مطالب بدون کسب اجازه‌ی نویسنده‌ی کتاب، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی‌ست


سنگ‌های جواهر و رنگ درمانی
بی شک ، خداوند در هر یک از پدیده‌های طبیعی ، به نفع انسان خاصیتی را قرار داده است . انبیای الهی با ارائه‌ی شریعت دینی خطوط اصلی خوب و بد هر چیز را برای مردم بیان کرده‌اند . انسان نیز ، بعضی از این خواص را از راه تجربه و تحقیق بدست آورده است. اما ، تا شناخت واقعی و صحیح از هر چیز که بالاترین درجه‌ی علم است ، راه بسیاری را باید بپیماید .
بهره‌مندی از خواص سنگ‌های جواهر و استفاده از آثار روحانی آن از عهد باستان مورد توجه انسان بوده است. کاربردهای روان درمانی و اطلاعات علمی در طول تاریخ کانی شناسی ، رفته رفته با گزافه و خرافات آمیخته شد . قصه پردازانِ بی توّجه و مستمعین عوام ، دامنه‌ی جعلیات را گسترش دادند و مدعیان فرصت طلب ، با بیان اغراق آمیز خواص و آثار جواهرات ، در جهت سودجویی‌های خود مسیر صحیح استفاده از کانی‌ها را به انحراف کشاندند و این باعث شد تا عده‌ای به یکباره وجود هر گونه اثر و خاصیتی را در سنگ‌های جواهر منکر شوند و استفاده از جواهرات در حل معضلات روان و مشکلات جسم انسان تعطیل شود. به همین دلیل نسل بعد ، در پی باز کردن راهی نو به مطالعه‌ی جدیدی از جواهرات روی آورد و در چند قرن اخیر ، روش علمی کانی شناسی ، کاربرد کانی‌های طبیعی را در صنعت دنبال کرد و بهره گرفتن از آن را در زمینه هایی که فاقد استدلال تجربی بود مسکوت گذاشت.
در عصر حاضر، هم زمان با بهره‌مندی از تأثیر جادویی رنگ درمانی سنگ‌های جواهر و بررسی تابش‌های نوری آن بر روی روان انسان ، جریان مستقلی در استفاده از پرتو‌های نوری و تشعشعاتِ موزون جواهرات شکل گرفته است ؛ که مدتی است بصورت درمان با امواج نامرئی جواهرات ، طرفداران خاصی را به خود جذب کرده‌اند . در دوره‌ی جدید اگر چه استفاده‌ی خوراکی از مواد معدنی متروک شده ؛ ولی روش‌های حسی همچون بکار گیری سنگ‌ها در ماساژ درمانی رونق یافته‌اند. که نمونه‌های آن را در انجمن‌های سنگ درمانی مشاهده می‌کنیم . شکل‌گیری و فعالیت کلینیک‌های انرژی درمانی با کمک سنگ‌های جواهر و ارتباط کلاس‌های مدیریت و پرورش ذهن یا مدیتیشن با سنگ‌های قیمتی در دنیا نمونه‌ای دیگر از این موج است ؛ که مدعی استفاده از خواص ویژه‌ی سنگ‌ها برای درمان بیماری‌ها هستند . آنان اظهار می‌کنند که از تأثیر یون‌های موجود در هر سنگ بر غدد درون ریز افراد نیازمند به درمان آن ها می پردازند. یا با اتکاء به طب چینی و تمرین یوگا با توجه به چاکراهای تعریف شده ( نقاط حساس بدن انسان ) برای کسب انرژی‌های ذخیره شده در سنگ‌ها تلاش می‌کنند . طرفداران سنگ درمانی با اتکاء به نظریات گذشته با تعمیم آثار و خواص سنگ‌ها درباره‌ی کانی‌های تازه کشف شده مثل : سوژیلیت (1944 - Sugilite ( و تانزانیت ( 1967 – Tanzanite ) و حتی کانی‌هایی که به عنوان گوهر شناخته نمی‌شوند مانند : کلسیت ( Calsite ) در بسط و گسترش روش‌های سنگ درمانی می‌کوشند . البته روش‌های روان درمانی جدید نیز می‌کوشد تا با بهره‌مندی از جذابیت رنگ ، جلا و شفافیت و بازی‌های نور در سنگ‌های جواهر، مثبت اندیشی را به صورت القاء انرژی‌های مثبت در نهاد علاقه‌مندان تقویت کند.


نگهداری و تقویت خواص سنگ‌های جواهر
به اعتقاد طرفداران سنگ درمانی ، انرژی‌های نهفته در درون سنگ‌ها که در طی میلیون‌ها سال جذب شده‌اند محتاج حفاظت ، پرورش و تقویت هستند. هر سنگی براساس ساختار درونی خود نسبت به عوامل مختلفی چون : " آب ، گرما ، نور، هوا و خاک یا گیاه ، روغن ، نمک و ... " واکنش مثبت نشان داده و تقویت ( شارژ ) می‌شود . عموماً برای تطهیر یا تقویت سنگ‌هایی که دارای آب ساختمانی هستند از آب استفاده می‌شود . همچون : راک کریستال ، عقیق و اُپال ، برای تقویت گروه سنگ‌های کروندوم با مقاومت بالا همچون : لعل و یاقوت ، از نور ، گرما و هوا استفاده می‌شود. و برای اکسید‌ها با مقاومت پایین‌تر همچون حدید ( هماتیت ) تنها از هوا و نور کمک می‌گیرند . گروه اُلیوین‌ها همچون شاه مقصود و زبرجد در محیط چرب نگهداری می‌شوند و فلورین را در محیط نورانی و نمک قرار می‌دهند. فیروزه‌ها هم در مجاورت آب و هم در مجاورت کاه و چوب و نمک تقویت می‌شوند ، به همین جهت از خاک اره‌های مرطوب برای نگهداری فیروزه استفاده می‌کنند.
از دیر باز این اعتقاد وجود داشت که بکار بردن هر یک از سنگ‌های جواهر در کنار سنگی دیگر در تکمیل اثر و تشدید خاصیت آن مؤثر است. ساختن زیور‌های سه تا دوازده جواهر، روشی است برای بهره مندی از خواص سنگ‌های مختلف . الماس را نیز به عنوان جواهری که آثار مطلوب و خواص مفید سایر سنگ‌ها را به طور مضاعف تشدید می‌کند می‌شناختند.

متن فوق بخشی از کتاب آشنایی با سنگ‌های جواهر نوشته‌ی سید عبدالرضا مفاخریان می‌باشد
برای خرید این کتاب می‌توانید به گالری مفاخریان مراجعه فرمایید
 هرگونه کپی‌برداری از این مطالب بدون کسب اجازه‌ی نویسنده‌ی کتاب، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی‌ست